جستاری بر حواشی روش ماهیماه

روایتگری و قصه‌گویی

درباره ماهیماه
17 شهریور 94
توسط: ماهیماه

در پاسخی خلاصه ؛ در روش مستند در مقایسه با روش های رایج و مرسوم بازار:

 شما در تمام لحظات همون روالی رو پیش می برید که اگر عکاس و تصویربردار حضور نداشتند . پس زمانتون رو به ما نمیدید و درگیر استرس های مرسوم چیزی که تیم تصویر ازتون می خوان نمی شید.

و مطلب دیگه اینکه ما به دلیل حساسیت لحظه ها ، افزایش قابل توجه تعداد شات‌ها و راش‌ها، در نتیجه فرسایش شدید دوربین ها و تجهیزات رو داریم. و همینطور به دلیل بالا بودن ساعات همراهی (عموما بین 8 تا 10 ساعت)فشار و خستگی شدید جسمی برای ما اجراکننده ها وجود داره.

  

***

 

ما بعنوانِ راویِ اتفاقاتِ روزِ خاصِ شما بدون مزاحمت، تاثیر، هدایت و دخالت همراهتون هستیم و سعی میکنیم کمتر استرس‌های منفی از بیرون به شما وارد بشه و خیلی اوقات به دلیل تجربه بیشتر ما وظیفه خودمون می دونیم که مراقب حال خوب شما باشیم و خوشبختانه اغلب هم اینطور بوده که در پایان استرس ها ، شنیدیم که حضور تیم عکس و فیلم چقدر برای عزیزان دلگرم کننده بوده ، که ازین بابت صمیمانه خوشحالیم، چون علیرغم تمام این فشارها که در ادامه صحبت این مقاله خواهیم گفت، تنها چیزی که ما رو در مسیرمون ثابت قدم نگه داشته همین رضایت ها ست...

***

اگر وارد جزییات بشیم دلایل بسیاری در سبک مستند عروسی وجود داره که باعث شده بارها تصمیم بگیریم در روش کارمون تجدید نظر کنیم و روش سنتی و دیدگاه تجاری رو پیش بگیریم اما در نهایت به خاطر آرمانهای قلبی و لذتی که از هنرمون می بریم منصرف شدیم . (ضمن اینکه از جهت روانی و اخلاقی کشش اون فضا رو نداریم و به عذابی که می دونیم برامون داره ، نمی ارزه)

 

هر کسی که قدم در مسیر نویی (بخونید متفاوت وگرنه چندان هم نو نیست) بذاره و ذره ذره اون مسیر رو بسازه، تا همه گیر شدن ایده ، می سوزه و می سازه و بقول مشاور کسب و کاری که در ابتدای مسیر با ایشون مشورت کردیم : اگر با این روش بخواید پیش برید 100 سال دیگه نتیجه می گیرید و نمی تونید چندان روی پیشرفت مالی حساب کنید...

 

*

 

از جهت تکنیکی

تجهیزات مورد استفاده در کار مستند باید در عین حفظ کیفیت، امکان پرتابل بودن زیادی رو داشته باشن. قرار نیست ما با تجهیزاتِ دست و پا گیر لحظه‌های تکرارنشدنی زیادی از شما رو از دست بدیم. ما با کمترین اما مناسب‌ترین تجهیزات در لحظات شما همراه میشیم. تعدد پرسنل هم میتونه عاملی در خدشه‌دار کردنِ ثبت لحظه‌های ناب باشه که در ماهیماه این نکته هم مدیریت میشه.

مثلا داشتن کرین و هلی شات بجز در مواردی که نیاز به کارگردانی ایده خاصی در پروژه های سناریودار داشته باشیم، هیچ لزومی در یک خروجی مستند ندارند.

در پروژه های ماهیماه به هیچ عنوان ،تجهیزات اجاره ای که اغلب مستهلک و غیرقابل اطمینان هستند ، استفاده نمی شه. تا سالها ما از اولین درآمدها برای تجهیز تیم استفاده کردیم تا فضای حرفه ای مون رو حفظ کنیم.

 

*

 

تیم

افرادی که در اجرای پروژه های ماهیماه همکاری میکنن بطور مستقل در سطح قابل قبولی از حرفه و تخصص خودشون هستن و بجز تجربه های مستقل خودشون ، طی ماه‌ها آموزش و همراهی در پروژه های متعدد به هم‌سلیقگی با ماهیماه رسیدن. تمام کسایی که در ماهیماه خدمتی انجام میدن به اندازه خودِ ما انگیزه و شوق برای همراهی با شما رو دارن و این یکی از الویت‌های ما برای گزینش این افراد هست و همچنین پایبند بودن به اصول اخلاقِ حرفه‌ای برای ما در الویت هست ، چون رزومه و تجربه به مرور زمان بدست میاد اما بعضی ارزش‌ها رو باید گشت و پیدا کرد.

تمام افراد تیم ماهیماه از بنیان گزاران تا همراهان موقت ، به یک میزان دستمزد دریافت می کنند.

احترام به جایگاه و تخصص افراد باعث تشویق و تعهد اونها به پروژه ها میشه و از نظر اخلاقی هم به آرمان ماهیماه نزدیکتره. ضمن اینکه هزینه تجهیزات مورد استفاده این افراد هم بصورت عرف بازار با اونها محاسبه می شه.

 

*

 

درباره ماهیت عکس گزارشی

از گذشته در ایران و هنوز و همچنان در اغلب نقاط جهان عکاسی از لحظاتِ واقعی به صورت روایی، مناسب‌ترین روش ثبتِ یک رویداد بوده و هست. در عکس گزارشی/مستند/لحظه، حتی یک فریم میتونه تمام ناگفتنی‌های یک اتفاق رو بازنمایی کنه و به عقیده ما، عکس گزارشی برای ثبت یک روز نسبت به فیلم و عکس محیطی ارجحیت داره.

 

*

 

در خیلی از کشورهای پیشرفته در روزی مثل جشن عروسی، تنها از یک نفر عکاس دعوت میکنند. در حالیکه در ایران تعدد عکاس و فیلمبردار و دوربین و تجهیزات یکی از نشونه‌های عروسیِ خوب محسوب میشه!

البته دلیل اینکه در کشور های دیگه تنها با یک عکاس مستند روایتگری مراسم خودشون رو  ثبت می کنند اینه که یک عکاس و فیلمبردار واقعی با هزینه واقعی خدماتی که ارائه میدند کار میکنند و اغلب جامعه از پس هزینه های ثبت با در اختیار گرفتن بیش از یک عکاس بر نمیان. بخصوص بخش فیلم.

در ایران به دلیل بازاری بودن فضای عکاسی سفارشی ، همه چیز در گرو کمیت قرار می گیره و کیفیت فدای چشم و هم چشمی ها و وزن کردن خروجی ها می شه... و در عوض هر آتلیه ای که در قبال هزینه مشخصی ، لیست بلندتری از چیزهای ارائه دادنی داشته باشه ، قابل قبول تره که شامل موارد غیر ضروری در خروجی های قابل لمس و وزن کردن و شمردن و اندازه زدن میشه....(تفکر هرچه بیشتر بهتر ایرانی)

"عمومیت  داشتنِ  این نوع برخورد" باعث عاملی برای قیاس برای ارزونی و گرونی شده و بسیار جای تاسف داره که با رویکردی هنری چنین برخوردی میشه. درواقع انگار در ایران آتلیه ها و استودیوها تبدیل به بنگاههای معاملات شدند .

در اینجا اینکه تقلید از داشتن ساقدوش ها _بعضا حتی کرایه ای و آوردن افرادی از باشگاههای فیتنس_ و ایجاد جذابیت های تصنعی با لوکیشن های آنچنانی، فضای عمارت که تقلید از زندگی واقعی افراد ثروتمند در عمارت های واقعی ست برای جلوه گری و فخرفروشی و ایجاد فضای رمانتیک ، دکورهای تقلیدی ، دیدارهای گاها آمیخته با اشک که پیشاپیش از جانب عروس به داماد دیکته شده و ... اخیرا هم با برگزاری مراسم تصنعی عقد در فضای طبیعت و چیدن میزی بلند برای میهمان ها و باز هم تقلید از شیوه عقد اروپایی کنار خطبه عربی و عقد آریایی و این آشفتگی که نشان از عدم اصالت، تصمیم و رفتار  و احترام به آنچه واقعا هستیم داره ...

و هرچند که این نوع آشفتگی با آرامان اصالت گرای ماهیماه در تناقضه اما همچنان ماهیماه بعنوان یک راوی مستقل و بی قضاوت هر آنچه در جلوی دوربین هایش اتفاق می افته ثبت کرده . از ثبت ملحفه پاره برای پنهان کردن داماد برای پوشیدن لباس زیر در میان جمع حاضر در سالن منزل پدری ش گرفته تا نمازخواندن یک عروس و داماد در اتاقی خصوصی میانه مراسم و یا سیگار کشیدن عروس و دامادی دیگر در میان میهمانان مراسم خصوصی شان... (درواقع در این سالها با کمترین موردی مواجه شدیم که ندونه برای چی ماهیماه رو انتخاب کرده)

 

*

 

در یک کلام در کشورهای دیگه قدر اون یک نفر عکاس رو به معنی واقعی می دونند . اما در اینجا بدون درنظر گرفتن اینکه "چرا" خروجی ماهیماه با دیگر گروههای مشابه متفاوته گاها مورد سرزنش برای گران بودن هزینه ها مواجه می شیم . البته متاسفانه وقتی ما رو با آتلیه بازاری ها مقایسه کرده باشند این گرونی ها رو می بینن اما درواقع هزینه های ما در مقابل خیلی مدعیان تصویرپردازی مراسم ها و حاشیه پردازان که تور سفرهای تجاری برای عکاسی از زوجها پیشنهاد میدن ، چندین برابر مناسب تره و در اصل حداقل هایی با درنظر گرفتن تمام استهلاک های فنی و جسمی و استفاده از تیم حرفه ای که بالاتر گفته شده و متاسفانه به چشم افراد نمیاد ، برآورد شده .  (در ماهیماه بجز دستمزد ناچیز مجریان هیچ سود قابل ملاحظه ای در براوردها لحاظ نشده . هزینه های ماهیماه صرف کیفیت و متفاوت بودنش میشه )

 

*

 

* تمام تفاوت‌ها و چارچوب‌ها در روش ماهیماه نتیجه چندین سال تجربه اعم از شنیدن و دیدنِ خواستگاه‌های واقعی در ثبت یک روایت _و نه حواشی تجاری-  به هدف موندگار کردن لحظات خاص برای سال‌های دور و تلفیق اون‌ها با اصول حرفه‌ای هستن. البته که این تجربیات هر روز در حال افزایش و کامل‌تر شدن هستن *

نظرات (2)

 1. پریسا
  پریسا در 20 خرداد 1396 02:19
  وای من عاشق کاراتونم یعنی یکسال و خورده ای که مدام از خوندن و دیدن کارهاتون لذت میبرم تو کانال.آرزومه تو عروسیم همراهمون باشین ولی حیف که پولشو ندارم واقعا
  1. mahimah
   mahimah در 20 خرداد 1396 16:08
   سلام پریسای عزیز، خیلی خوشحال و مفتخریم از داشتن همراهی چون شما در کنار خودمون.

   پیشنهاد میکنم حتما با ما تماس بگیرید تا راهنمایی‌های لازم خدمتتون ارائه بشه و شاید بتونیم همراه شما باشیم.


   شاد و سلامت باشید.

ارسال نظر

!
!