چرا مستند گزارشی

همراهی مستند

درباره ماهیماه
15 شهریور 94
توسط: ماهیماه

از ویژگی های مستند بصورت عکس، پوشش همه جانبه تر رویدادهاست. تقریبا در تمامی پروژه های ماهیماه این تنها خدماتیه که همه متقاضی‌ها درخواست می‌کنند.

ما همواره به عزیزان پیشنهاد می‌کنیم اگر بودجه محدودی دارند و یا حتی اگر با استودیوی دیگه ای قرارداد می بندند این خدمت رو از ماهیماه دریافت کنند. حتی شده با یک عکاس گزارشی (پکیج پیشفرض پیشنهادی ما دو عکاس هست تا عروس و داماد رو به طور جداگانه دنبال کنیم و در بخش مراسم پوشش بهتری به جمعیت و رویدادها بدیم)

 

علیرغم سختی های بیشتر این خدمت برای ما و همسان بودن هزینه با عکاسی محیطی و در مقابل حدود سه برابر زمان بیشتر و چندین برابر تعدد شات نسبت به عکاسی محیطی ، همچنان پیشنهاد ویژه ماست. جریانات و رویدادهای عکاسی محیطی قابل تکرار در هر زمان، قبل و بعد از مراسم هست. اما رویدادهای روز مراسم و حتی حس و حالی که در اون روز ِ ویژه داریم قابل تکرار نیستند.

 

و همچنین داشتن فیلم روایی از رویداد روز مراسم بسیار جالب می تونه باشه اما بسیار هم پرهزینه ست و باز با توجه به آمار و تجربه این چند سال تجربه می گیم که تمام عزیزان عکاسی مستند رو از ما درخواست کردند اما بسیاری از اونها تاکیدا گفتند که فیلم براشون اونقدر مهم نیست.

البته که این جای بسی خوشحالی داره که برخورد مردم با این رویکرد به این حد رسیده که بتونن درک کنن چیزی که احساسات قوی تر و ماندگارتری حتی نسبت به فیلم ایجاد می کنه و پوشش خبری بهتری داره ، عکاسی مستند هست .

 

درواقع رازی که درباره این نوع عکس ها هست ، اینه که هر روز و هر سال که از عمرشون بگذره با ارزش تر می شوند... شاید این نکته نیاز به درک عمیقی از جریان زندگی و علاقه مندی به اصالت و ارزشهای فردی و خانوادگی داره ...

 

 

درواقع عکاسی گزارشی زیرمجموعه مستند اجتماعی ، فرقی نمی کنه که برای چه موضوعی اجرا بشه. بجز عروسی و روز زایمان که مرسوم ترین هستند؛ از زیباترین و خوش حس ترین پروژه های ماهیماه :

"روایت نیم یا تمام روز همراهی با یک خانواده ، یک پیک نیک خانوادگی ، سر زدن به خونه ی مادربزرگ و کنار هم بودن ها ، بودن در کنار پدر و مادر برای خرید از بازار در شب یلدا و یا پهن کردن سفره هفت سین با کمک بچه های کوچیک خونه ، خرید های قبل از مراسم عروسی و ..."

و از مورد علاقه ترین گزارش ها برای ما ، دنبال کردن یک فرد از لحظه بیدار شدن صبحگاه تا به خواب رفتن شبانگاه . بخصوص اگر در میانه روز به چند کار مورد علاقه و شغلش هم بپردازه.

تصور کنید :  بیدار شدن در صبح ، صبحانه و امور صبحگاهی ، معاشرت با خانواده و حیوانات خانگی، خلوت در اتاق شخصی و لباس پوشیدن ، آماده بیرون و سر کار رفتن -یک پزشک ، یک آرایشگر ، یک بازاری و هر شغلی که امکان همراهی ما در طول روز یا بخشی از ساعات کارشون رو داشته باشیم- و بازگشت به خانه ، خرید در بین راه از میوه فروشی یا سوپر مارکت محل ،  سر زدن به پارک یا کتابفروشی مورد علاقه، یا رفتن به هر لوکیشنی که مورد علاقه و یا پاتوق شخص هست و .... تا رفتن به رختخواب...
و بدون توجه به حضور دوربین ...

 

 

روایت یک روز ظاهرا معمولی که با نگاه از زاویه دید چند ده سال بعد، میتونید بهتر پی به ارزش چنین ثبتی ببرید...

و بله میتونه این ثبت، روایتِ یک زوج و یا یه خانواده و یا هر رویدادی باشه ونه فقط یک شخص .

 

ما بسیار خوشحال می شیم اگر بعد از خوندن این مقاله نظراتتون و یا اگر تجربه ای در این زمینه با ما داشتید برای مطالعه ی بقیه دوستان در اختیار ما بگذارید.

ارسال نظر

!
!