روشِ ماهیماه

مستندسازی

درباره ماهیماه
25 مرداد 94
توسط: ماهیماه

در روش ماهیماه چرا و چطور از افراد بدون ژست دادن عکاسی می شه؟

افراد وقتی جلوی دوربین قرار می گیرند چه در عکاسی پرتره شخصی و چه در عکاسی محیطی ، همیشه اولین سوال شون اینه که چیکار باید بکنیم؟
و جواب ما هم همیشه اینه که هیچ کاری ! فقط خودتون باشید.

البته معدود افراد یا زوجهایی هستند که از این آزادی عمل خوشحال می شن و استقبال می کنن

اغب احساس گیجی دارن و هنوز فکر می کنن باید کاری بکنن.

ما معتقدیم که یک عکاس حرفه ای بجز دانش عکاسی و داشتن تجهیزات و مدیریت روی فن و هنر عکاسی ، نیاز به مهارت ارتباط و درک و همدلی بسیار داره. از ما بسیار سوال می شه می خوام عکاسی کنم از کجا شروع کنم یا چطور بهتر بشم ... جواب من (ماهی) اینه که زندگی کنید... معاشرت کنید، شعر بخونید ، تصویر خوب رو بشناسید ، جهانبینی عکاسی رو کنار فن  وکلاس های مختلف مطالعه کنید، عکاسی کردن رو بشناسید نه فقط دوربین و تجهیزات و تکنیک رو... یک عکاس باید بتونه رفتار و احساس فرد مقابل دوربین ش رو حس و درک کنه. باید بتونه پا به پای احساساتش پیش بره. این چیزها یاد دادنی نیستند. زندگی کردنی اند. این چیزها رو باید در زندگی با آدمها یاد گرفت و حس کرد ...


وقتی اشخاص جلوی دوربین احساس گیجی دارند این منِ عکاس هستم که باید خودم رو به تجربه لحظات ِ دشوار سوژه برسونم. و طبیعتا آدم ها باهم فرق دارند فرمول خاصی وجود نداره که بشه برای همه پیاده کرد. و روش ما برای هر شخصیت، موضوع و داستان متفاوته، هدف ما هم ثبت واقعیت آدم‌ها و حفظ اثر انگشت شخصیت اون‌ها در تصاویرشونه...

هر زوج  با احساسات خاص خودشون به چشمهای هم نگاه می کنند و منحصر به فرم و اندازه و تناسبات بدن خودشون همدیگرو در آغوش می گیرند. ما استانداردی تحت عنوان آغوش یا خنده ی اسپورت! و عروس نداریم!

عکاس موظفه با شمّ زیباشناسانه و با مهارت شناخت و به کار گرفتن تجهیزات ، شناخت محیط و نور و به کار بردن جملات مناسب در وقت مناسب ، پرسیدن سوال های درست و حتی با درک اینکه چه زمانی لازم ست سکوت کند، این لحظات رو به بهترین شکلی که ممکنه، ثبت کنه.

منحصر بفرد بودن فقط در ظاهر نیست.

این عکس‌ها رو باهم مقایسه کنید و به جز تفاوت ظاهری (لباس‌ها و لوکیشن و ...)، توجه کنید که میتونید  تفاوتِ "شخصیت"ها و کیفیت رابطه رو هم ببینید و لمس کنید؟

 

هر شخص یا زوج یا ... یک داستان منحصر بفرد داره . حتی در پروژه ی یک فرد یا زوج هم هر عکس حاوی یک داستان متفاوت از عکس دیگه ست.

و البته که به خاطر تفاوتی که در دیدگاه هر شخص وجود داره، نتیجه کارِ هر عکاس هم با دیگری فرق داره.

ارسال نظر

!
!