preloader

روش ماهیماه

مستندسازی

وبلاگ
921
0
17 شهریور 94


 • » چرا مستند؟
  ماندگار کردن لحظه های واقعی و دوری از هرگونه بازی و تصنع

  » مستند بودن، اجرای کار را برای شما راحت تر و برای ما سخت تر می‌کند ، چطور ؟
  افزایش قابل توجه تعداد شات‌ها و راش‌ها، تمام مدتِ همراهی اطراف شما بودن و… استهلاک دستگاه‌ها و همین طور فرسایش جسمب و روانی برای اجراکننده ها را افزایش می‌دهد. اما در عوض شما در تمام لحظات همان روالی را طی می‌کنید که در صورت عدم حضور ما طی می‌کردید. ما، بعنوانِ راویِ اتفاقاتِ روزِ خاصِ شما _بدون مزاحمت، تاثیر، هدایت و دخالت_ همراهتان هستیم و همینطور سعی می‌کنیم کمترین میزان استرس از بیرون به شما وارد شود. 

  » تفاوتِ عمل در تدوین فیلم و ادیت عکس : تنها کسی که در روز اجرا همراه شما باشد می داند جمله‌ها و مکالمات خاصِ شما کدام هاست. به خاطرات و روحیاتتان آشنایی دارد و تفاوت خاص و شخصیت شما با بقیه اشخاص برایش ملموس‌تر ست.
  بنابراین، این نکته که تدوینگر و حتی ادیتور کسانی باشند که در روز اجرا همراه شما بوده‌اند در دستورالعمل‌های ماهیماه بسیار حائز اهمیت ست.

  » از جهت تکنیکی : تجهیزات مورد استفاده در کار مستندسازی در مقایسه با تجهیزات مورد استفاده در کار فیلمسازی بسیار محدودتر، سبک‌تر و خلاصه‌تر هستند. قرار نیست ما با تجهیزاتِ دست و پاگیر لحظه‌های تکرارنشدنی شما را از دست بدهیم. ما باید با کمترین اما مناسب‌ترین تجهیزات همواره در لحظات شما همراه می‌شویم. تعدد پرسنل هم می‌تواند عاملی در خدشه‌دار کردنِ ثبت لحظه‌های نابِ شما باشد که در ماهیماه این نکته نیز مدیریت می‌شود.

  » همکاران : افرادی که در اجراهای ماهیماه همکاری می‌کنند بطور مستقل در سطح قابل قبولی از حرفه و تخصص خود مشغول به فعالیت هستند و طی ماه‌ها آموزش و همراهی در پروژه های متعدد به هم سلیقگی با ماهیماه رسیده‌اند. تمام کسانی که برای ماهیماه خدمتی انجام می‌دهند به اندازه خود ما انگیزه و شوق برای همراهی با شما را دارند و این یکی از الویت های ما برای گزینش این افراد است و همچنین پایبند بودن به اصول اخلاق حرفه‌ای الویت اول ما می‌باشد. ریزومه و تجربه به مرور زمان بدست می‌آیند اما بعضی ارزش‌ها را باید جُست و یافت.

  » ایجاد رابطه : آشنایی با ماهیماه و معاشرت قبل از اجرای کار از ملزومات روش ماهیماه برای آگاهی از عقاید، خواستگاه‌های شما و همچنین ایجاد شرایط مناسب برای شما در روز اجرا می‌باشد.

  » درباره عکس گزارشی : از گذشته و در اغلب نقاط جهان عکاسی از لحظاتِ واقعی به صورت روایی، مناسب‌ترین روش ثبتِ یک رویداد بوده و هست. در عکس گزارشی یا مستند یا لحظه، حتی یک فریم می‌تواند تمام ناگفتنی‌های یک اتفاق را بازنمایی کند و به عقیده ما، عکس گزارشی برای ثبت یک روز نسبت به فیلم و عکس محیطی ارجحیت دارد.
   * در خیلی از کشورهای پیشرفته در روزی مثل روز جشن عروسی، تنها از یک نفر عکاس دعوت می‌شود. در حالیکه در ایران تعدد عکاس و فیلمبردار و دوربین و تجهیزات یکی از نشانه‌های عروسیِ خوب محسوب می‌شود!!!

  **تمام تفاوت‌ها، چارچوب‌ها و روش‌های ماهیماه «نتیجه» چند سال تجربه اعم از  شنیدن و دیدنِ خواستگاه‌های واقعی در ثبت یک رویداد به هدف ماندگار کردن لحظات ناب برای سال‌های دور و تلفیق آن‌ها با اصول حرفه‌ای هستند و این نتایج و تجربیات هر روز در حال به روز رسانی و کامل تر شدن هستند**

ارسال نظر

!
!