preloader

روش ماهیماه

مستندسازی

وبلاگ ماهیماه
684
0
17 شهریور 94
 • عکس مستند و‌ فیلم مستند

  >> چرا مستند؟
  ماندگار کردن لحظه های واقعی و دوری از هرگونه بازی و تصنع.

  >> مستند بودن، اجرای کار را برای شما راحت تر و برای ما سخت تر می‌کند.
  چطور؟
  افزایش قابل توجه تعداد و حجم شات‌ها و راش‌ها، تمام مدتِ همراهی اطراف شما چرخیدن و… استهلاک دستگاه‌ها و همین طور خستگی جسمانی برای اجراکننده ها را بسیار بیشتر می‌کند. اما در عوض شما در تمام لحظات همان روالی را طی می‌کنید که در صورت عدم حضور ما طی می‌کردید. ما، تنها بعنوانِ شاهد و راویِ اتفاقاتِ روز خاصِ شما -بدون مزاحمت، تاثیر، هدایت و دخالت- همراهتان هستیم و حتی سعی می کنیم کمترین میزان استرس از بیرون به شما وارد شود. 

  >> تفاوتِ عمل در تدوین فیلم و ادیت عکس : تنها کسی که در روز اجرا همراه شما باشد می داند جمله ها و مکالمات کلیدی و خاصِ شما کدام هاست. به خاطرات و روحیاتتان آشنایی دارد و تفاوت خاص و شخصیت شما با بقیه اشخاص برایش ملموس‌تر ست.
  بنابراین، این نکته که تدوینگر و حتی ادیتور کسی باشد که در روز اجرا همراه شما بوده در دستورالعمل های ماهیماه بسیار حائز اهمیت ست.

  >> از جهت تکنیکی : تجهیزات مورد استفاده در کار مستندسازی در مقایسه با تجهیزات مورد استفاده در کار فیلمسازی بسیار محدود تر، سبک تر و خلاصه تر هستند. قرار نیست ما با تجهیزاتِ دست و پاگیر لحظه های تکرارنشدنی شما را از دست بدهیم. ما باید با کمترین اما مناسبترین تجهیزات همواره در تمام لحظات با شما همراه باشیم. تعدد پرسنل هم می‌تواند عاملی در خدشه دار کردنِ ثبت لحظه های نابِ شما باشد که در ماهیماه این نکته نیز مدیریت می شود.

  >> تجهیزات : تهیه تک تک ابزار و تجهیزاتی که در پروژه های ماهیماه استفاده می‌شوند، با توجه به مطالعه، تجربه و نیاز های حرفه ای بوده.

  >> همکاران : متخصص هایی که در اجرائیات ماهیماه همکاری می‌کنند بطور مستقل در سطح قابل قبولی از حرفه و تخصص خود مشغول به فعالیت هستند و طی ماه‌ها آموزش و همراهی در پروژه های متعدد به هم سلیقگی با ماهیماه رسیده‌اند. تمام کسانیکه برای ماهیماه خدمتی انجام می‌دهند به اندازه خود ما انگیزه و شوق برای همراهی با شما را دارند و این یکی از الویت های ما برای گزینش این افرادست و همچنین پایبند بودن به اخلاقیات که الویت اول میباشد. ریزومه و کار حرفه ای به مرور زمان بدست آوردنی ست اما بعضی ارزش ها را باید جُست و یافت.

  >> ایجاد رابطه : آشنایی با ماهیماه و معاشرت قبل از اجرای کار از ملزومات روش ماهیماه برای آگاهی از عقاید، خواستگاه های شما و همچنین ایجاد شرایط مناسب برای شما در روز اجرا می باشد.

  >> درباره عکس گزارشی : در سراسر دنیا _و البته در گذشته ی ایران پیش از آنکه عکاسی در آتلیه با ژست‌های اجباری باب شود_ عکاسی از لحظاتِ واقعی به صورت روایی، مناسب ترین روش ثبتِ یک رویداد بوده و هست. در عکس گزارشی یا مستند یا لحظه، حتی یک فریم می‌تواند تمام ناگفتنی‌های یک اتفاق را بازنمایی کند و به عقیده ما در گروه ماهیماه، عکس گزارشی برای ثبت یک روز نسبت به فیلم و عکس محیطی ارجحیت دارد.
  در اغلب کشورها در روزی مثل روز جشن عروسی، تنها از یک نفر عکاس دعوت می‌شود. در حالیکه در ایران تعدد عکاس و فیلمبردار و دوربین ها یکی از نشانه‌های یک عروسیِ خوب محسوب می شود!!!

  **تمام تفاوت‌ها، چارچوب ها و روش های ماهیماه «نتیجه» چند سال تجربه اعم از  شنیدن و دیدنِ خواستگاه‌های واقعی در ثبت یک رویداد به هدف ماندگار کردن لحظات ناب برای سال‌های دور است و این نتایج و تجربیات هر روز در حال به روز رسانی و کامل تر شدن هستند**

ارسال نظر

!
!
۶