عکس محیطی

عکس محیطی

درباره ماهیماه
6 فروردین 95
توسط: ماهیماه

چرا در ماهیماه به جای عکاسی باغ یا فرمالیته یا اسپورت می‌گیم عکاسی محیطی؟

اگر درباره ما و روش ما دونسته باشید ، این چند نکته رو هم می دونید که در روش ما فرقی نمی کنه شما چه لباسی بپوشید که اسم عکاسی تون باشه : اسپورت یا عروسی ، فرقی نمی کنه کجا عکاسی بشید که بهش بگیم عکاسی باغ ؛ یا در چه زمانی با لباس سفید یا عروس عکاسی بشید که بگیم فرمالیته؛ اصلا به نظر شما واژه فرمالیته با روش واقع گرا و مستند ماهیماه در تناقض نیست؟

در همون ابتدای فعالیت ماهیماه دیدیم با وجود تمام تفاوت هایی که با دیدگاه تجاری  و مرسوم داریم ، نمی تونیم از همون کلمات رایج و اشتباه استفاده کنیم و بیان درستی از کار خودمون داشته باشیم.
این شد که تصمیم گرفتیم با توجه به ویژگی های روش کار ماهیماه اسم جدیدی برای هر بخش از خدمات انتخاب کنیم.

در ژانر عکاسی مستند اجتماعی ما یک نوع پرتره داریم :
پرتره محیطی (Environmental Portrait) به پرتره ای گفته می شه که از سوژه در محیطی عکاسی شده باشه که اغلب در اونجا وقت می گذرونه یا تعلق خاطری داره : مثل خانه ، محل کار ، خانه پدری یا زادگاه و هر فضایی که به نوعی معرف شخصیت، جایگاه اجتماعی و خانوادگی فرد باشه.

در ماهیماه موقع انتخاب فضای عکاسی ، حتی در روز عروسی ، همواره ما تاکید می کنیم ابعاد و سرسبزی فضا اونقدری مهم نیست که حال خوب شما و احساس امنیتی که در فضا دارید.

تا به امروز بیشتر پروژه های ماهیماه چه در روز عروسی و چه غیر از اون در محیطی عکاسی شدند که یا در اون زندگی میکنند یا تعلقی از گذشته بهش دارن یا خونه باغ دوست و آشناییه که ازش خاطره دارند و ...

حتی اینکه این فضا خارجی (Outdoor) هست یا فضای داخلی (Indore)  هیچ ارتباطی به جاری شدن اتفاق های خوبِ خصوصی و اختصاصی شما نداره  ... همینکه شما در این فضا راحت هستید و میتونید خودتون باشید و شمایید که میزبانِ عکاس و پذیرای لحظاتید ، کافی ترین لوکیشن ممکنه...

احتمالا الان تعریف عکاسی محیطی براتون شفاف تر شده...

در عکاسی محیطی ما سراغ احساسات و عواطف سوژه ها می ریم. در این عکاسی تا 30 در صد از جریان رو هدایت می کنیم  اما ژست دادنی در کار نیست. در این هدایت ما فضای برون ریزی عواطف رو ایجاد می کنیم و باقی اتفاق ها خودبخود جاری می شن.

و برای چنین ثبتی نیاز نیست ساعت ها در استودیو و باغ و لوکیشن ها و دکورها باشید ...

برای داشتن بهترین نتیجه از عکاسی محیطی چند نکته هستند که در مشاوره های اولیه تلفنی و حضوری به زوج ها تاکید می کنیم.


نکته اول : بهترین نور، نور طلایی (گلدن‌تایم) هست که حدود ٢٠ تا ۴۰ دقیقه بعد از طلوع و قبل از غروب وجود داره و البته پیشنهاد ما گلدن‌تایم غروبه.

این گزینه بقدری مهمه که ترجیح ماست که اگر در روز مراسم قادر به عکاسی در گلدن تایم نیستید ، عکاسی محیطی در تاریخی جدا از تاریخ مراسم باشه که در این صورت آرامش خاطر بیشتری هم دارید.

در تجربه هایی که متاسفانه عزیزان به ما اعتماد نکردن و گلدن تایم رو فدای زودتر رسیدن به مراسم کردن و در نهایت مثل تمام 99 درصد تجربه های ما، در خیابان های اطراف محل برگزاری مراسم، ساعتها منتظر رسیدن مهمان ها شدند ، از طرفی عزیزانی هم بودند که ترجیح دادند این فرصت ارزشمند رو به خودشون بدن تا دهها سال آینده حسرت چنین گزینه مطلوبی رو نخورند...

نکته دوم : نه لوکیشن، نه تجملات، نه فصل، نه آب و هوا و نه هیچ هزینه بالا و جانبیِ خاصی نیاز نیست تا زیبایی شما قابل ثبت و روایت باشه. زیبایی از حال خوب و دل شما در تصاویر جاری می‌شه.

خودِ سپیدیِ لباس عروس در ساده‌ترین حالت معجزه می‌کنه.

بی‌خرج‌ترین تزیین هم، لبخند واقعی و از تهِ دلِ شماست و هر چقدر ساده تر بی تکلف تر سراغ موضوع برید حس صمیمانه بیشتری در عکس هاتون خواهد بود.
 

چند عکسی که در ادامه می‌بینید ساجده و محمدرضای عزیز در بهمن 93 مراسم عروسی داشتند اما بخاطر آب و هوای طوفانی تصمیم گرفتند چند ماه بعد عکاسی محیطی داشته باشند.

به همین خاطر فرصت انتخاب داشتیم تا در یکی از بهترین روزهای بهار از طلوع آفتاب استفاده کردیم.

ساجده عزیز ساعت ۴ صبح و در خونه با آرایش مختصر و مفیدی آماده شد. حتی موهاش حالت طبیعی خودش رو داشت.

دسته گل و تاجش را با چند گل میخک سفید و گل عروس و این روبان و مرواریدتزیین کرد.

عروسی آمیخته با روح وحشیِ دریا و نسیم سحری برای تجربه ای شیرین با یارش – چند ماه بعد از عروسی- جلوی دوربین ما حاضر شد ...

 

 

 

 

ارسال نظر

!
!